Rik skuren dekor av bladverk och figurscener. Infällda målade fält av mans- och kvinnoporträtt samt motiv föreställande Taj Mahal. Även dekor av ben och gulmetall. Invändigt inredd för smycken i två plan. Längd 38 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, sprickor och skador.