SMYCKESKRIN, orientaliskt, omkring 1800/1900-tal.

Rik skuren dekor av bladverk och figurscener. Infällda målade fält av mans- och kvinnoporträtt samt motiv föreställande Taj Mahal. Även dekor av ben och gulmetall. Invändigt inredd för smycken i två plan. Längd 38 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, sprickor och skador.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.