TAKLAMPA, Hans Bergström, modell nr. 153/6, Ateljé Lyktan 1950-tal.

6 ljuspunkter med skärmar i stärkt papper. Dessa hänger i sladd från metallstomme(rödlackerad). Höjd(inklusive hänganordning) ca 136 cm.

Ej funktionstestad. Skador på skärmar. Fläckar. Två skärmar med hål, en med två mindre hål. Någon repa och buckla.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.