Fem ljusarmar. Bemålat och förgyllt trä. Dekor av arkantusblad och godroneringar med avslutande kotte. D ca 41. H ca 97.
Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Något lösa ljusarmar. Ej funktionstestad.