VASER, 2 st, keramik, bla "Västkust", Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby, formgiven runt 1950.
I form av klot med grå underglasyr och vita prickar (stengods) samt Ovid vas med orange och blå underglasyr med organisk ristad dekoration. D ca 7,5-14. H ca 16-20.
Slitage. Fläckar. Tillverkningsdefekt. Nagg.