Reseram, silver, C G Hallberg, Göteborg, 1917. Plats för två bilder. Dosa med dekor i form av profiler på locket. Invändig förgyllning. Dosa med emaljdekor. Längd 7,5 - 9,5 cm.
Slitage, repor, bucklor. Reseramen saknar ett ramglas. Dosa med profiler bär gåvogravyr. Dosa med emaljdekor med bristningar.