Technika Linhof IV, nr 80309, med lins Xenar 1:3,5/ 105, nr 4396929. Med handtag i läder. Tyskland, 1960-tal. Höjd ca 19 cm.
Narciss, nr 6501434, ett kamerahus med objektiv Vega -M-1 2,8/35, nr 9901. Ryssland (då Sovjetunionen), 1960-tal. Höjd ca 6 cm.
Seastal (ljusmätare), 1960-tal. Längd ca 5 cm.
Technika Linhof med repor, slitet läderhandtag, smärre nagg. Utan bakstycke. Slitage mellan objektiv och objektivplatta. Narciss med Smärre slitage, ingraverade siffror på bottenplattans list(är synligt från kamerans baksida). Ljusmätare med smärre slitage och någon repa. Samtliga med smärre smuts och damm, ej fullständigt genomgångna samt ej funktionstestade.