TESERVIS, 16 + 1 delar, porslin, Meissen, 1900-tal.
Samtliga dekor av rödmålade kanter och förgylld blomma.
Tekanna med lock och underrede(även detta i porslin),
Skålfat med rund form(diameter ca 16 cm),
Uppläggningsfat med oval form (längd ca 23 cm),
Sockerskål med lock,
mjölkkanna,
6 assietter,
6 tekoppar, varav 5 med fat.
En kopp saknar fat. Slitage och smärre repor samt smärre nagg.