Olika träslag, bl.a. mörbetsad björk. Kopplade ben, fötter med räfflad dekor. Med två utdragbara skivor i annan kulör. Längd 135 (+55+55) cm, bredd 78 cm, höjd 75,5 cm.
Slitage. Fuktfläckar. Repor.