Oval, genombruten infattning med konturerad kant, safir oval fasettslipning, 4 små baguettslipade safirer, diamanter med äldre briljantslipning. Storlek 18/56. Importstämpel. Graverad datering.
Kraftigt bruksslitage på skena. Slitage. Nagg på sten.