HÖRNSKÅP. Senbarock, 1700-tal.

Överdel med låda. Mellandel med skåp. Flankerad av svarvade kolonner. Avslutas med skåpunderdel. Intarsia dekor på dörrarna. Uppburen av kulfötter. Bredd 85, djup 48, höjd 150 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken och repor. Renoverad och kompletterad. En svarvad kolonn lös, med följer. Maskstunget. Torrsprickor.

Provenance

Dr. Nils Stormby.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed