Överdel med låda. Mellandel med skåp. Flankerad av svarvade kolonner. Avslutas med skåpunderdel. Intarsia dekor på dörrarna. Uppburen av kulfötter. Bredd 85, djup 48, höjd 150 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Renoverad och kompletterad. En svarvad kolonn lös, med följer. Maskstunget. Torrsprickor.
Dr. Nils Stormby.