FIGURIN, KRUKA samt VAS, porslin, Kina 1900-tal.

Figurin i blanc de chine, föreställande sittande guanyin omgiven av lotusknoppar. Höjd 17 cm (exklusive träsockel). Kruka med dekor i underglasyrblått föreställande flygande fenixfåglar, trälock med delvis genombruten dekor. Höjd 12,5 cm (exklusive lock). Balusterformad vas med röd dekor av fantasidjur mot vit bakgrund, förgyllning rester längs mynning. Höjd 13,5 cm.

Figurin med nagg. Tillverkningsdefekter. Kruka med slitage, repor.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed