BORDSUR MED SPINDELGÅNG, rokoko, 1700-tal.

Försilvrad med sifferring av mässing, dekor av rocailler och blommor. H 27. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage, bucklor, bristningar och lagningar, en fot saknas delvis. Urverket löst och medföljer liksom visare och andra mekaniska delar. Möjligen saknas någon del. Ej funktionstestat.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.