GLASSERVIS, 107 delar, "Bergh-kristall", Elis Bergh, Kosta, 1900-talets första hälft.
Ofärgat glas med guldkant. Skruvad dekor, oktagonal fot. 18 cocktailglas, 8 snapsglas, 19+1 starkvinsglas, 11 tumblerglas, 16 sherryglas, 11 små selterglas, 6 stora selterglas, 17 champagneglas. Ett glas med etsad dekor.
Bruksslitage. Färgbortfall. Repor. Enstaka nagg.