Dekor i bland annat underglasyrblått och polykroma emaljfärger, motiv av figurer, pagodlandskap, blommor och fåglar. Skålfat, 2 djupa tallrikar, fat, 2 mindre skålfat, kopp med hänkel, urna med lock, 2 vaser, 2 små koppar. Höjd 3-26, diameter 4,5-28cm.
Bruksslitage. Nagg. Lagningar. Sprickor. Repor.