Oval med religiös allegori och inskription "Ao 1709. den 17 Aug Ai morgens Zwischen 3 und 4 Uhr ist gebohren Johannes Grüeber sein Gevatter beÿ dem Heÿl Tauff Herr Johannes Gebel", invändigt med rik dekoration för Ihs samt textil. Höjd 6cm. Ej stämplad.
Invändigt med skador. Slitage.