SPEGEL, rokoko, Stockholm, hallstämpel 1764.
Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med fruktkorg och musselformation. 83 x 46.
Kompletterad, troligen med två ljusarmar ursprungligen. Slitage. Repor, något anlupet glas. Sprickor. Smärre färgbortfall och listbortfall.