Rokoko

(Sweden)
Rokoko
(Sweden)

SPEGEL, rokoko, Stockholm, hallstämpel 1764.

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med fruktkorg och musselformation. 83 x 46.

Kompletterad, troligen med två ljusarmar ursprungligen. Slitage. Repor, något anlupet glas. Sprickor. Smärre färgbortfall och listbortfall.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.