Etui i trä med pärlemordekor. L 12,5. Tillbehören guld, saxen med metalldelar, nål, fingerborg samt nålhållare. Otydliga stämplar.
En del saknas ur innehållet. Lagningar och sprickor i etuiet, locket med skada.