Soffa och stol med sits och ryggstöd i rotting. Förgylld. Svängda armlän. Kannelerade, avsmalnande ben. Lösa, stoppade dynor. Soffans längd 112 cm.
Slitage. Färgbortfall. Skador. Stolens sits trasig, med hål, kompletterad med träskiva.