Svartmålad ekfanér. Tre lådor i sarg med dragbeslag i hamrad metall. Längd 116 Bredd 57 Höjd ca 76 cm.
Senare bemålat. Slitage. Bläckfläck inuti mittenlådan. Repor, märken. Skivan med smärre färgbortfall vid bortre långsidan. Nyckel saknas.