Mahogny. Skrivbord med två lådor i sarg, runda träknoppar. Raka ben. Stol med spjälad rygg. Med kunglig ägarmärkning för Kronprins Gustav Adolf respektive Kung Gustav VI Adolf. Längd 110 Bredd 62 Höjd ca 77 cm.
Stol med märke efter tidigare brickmärkning. Bruksslitage. Repor,märken.
Kung Gustav VI Adolf.