Rundade hörn, skiva delvis med sarg. Utvändigt bemålad i två kulörer. Ett dörrpar, invändigt hyllplan samt fem utdragbara lådfack. Bredd ca 133 cm, djup ca 54 cm, höjd ca 114 cm.
Slitage. Färgfläckar och färgbortfall. Sprickor. Skador. Senare bakstycke, gångjärn, samt inredning. Nyckel saknas.