Snidat, förgyllt och bronserat fodral. Vitlackerad urtavla märkt "Hovenschöld Stockholm". Dekor av bl.a. lagergirlander. Höjd ca 67 cm, bredd ca 46 cm. Pendel medföljer.
Slitage. Skador. Sprickor. Färgbortfall. Lösa delar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.
Grensholms gård, Östergötland.