Lätt utåt svängda spetsar med avslutande knoppar, en med genombruten blomsterbård. Fästhål för band. Diameter 4,5-8,5 resp 4,5-8 höjd 8 resp 7cm.
Slitage. Mindre bucklor på en fotring.