Mellan flankerande dörrar två lådor samt en utfällbar lucka med bakomliggande stort förvaringsutrymme. På insidan märkt med intarsia "1871 Boman" samt "1927". Överst genombruten dekorlist.
Bredd 224 cm, höjd 107 cm, djup 67 cm.
Fyra hyllor medföljer. Nyckel finns.
Repor, slitage, stötmärken.