Edited by Sveriges Allmänna Exportförening, The General Export Association of Sweden, Stockholm. Med innehåll från tändsticksfabrikerna i Södertälje, Vänersborg, Solberga, Jönköping, Lidköping, Malmö, Tidaholm, Uddevalla, Kalmar, Västervik. Helband med förgylld text.
Två lösa blad med etiketter medföljer.
Slitage, fläckar, ej fullständigt genomgången.