GRYTOR, 3 st, gjutjärn, Timo Sarpaneva, Rosenlew, Finland, tillverkades 1960-72.
En rödemaljerad, etikettmärkt "Made in Finland Rosenlew Sarpaneva design", med handtag i teak, diameter 20 cm. Invändigt ej emaljerad.
Två svartemaljerade, diameter 20 resp. 22, den större med handtag i teak. Invändigt vitemaljerade.
Märkbara emaljskador, ytsmuts, repor. Ett handtag saknas. Invändigt krackelyr.