Stomme i mässing. Behängd med prismor. Överst en krönande plym. Kedjerad med prismor. Kronring med 4 urnformade ljushållare. Skålformad botten av koboltblått glas med pinjekotte. Höjd 75
Slitage. Troligen några utbytta prismor. Ej funktionstestad. Märken och repor.