Vitmålad. Överdel med dörrpar i glas och spröjs. Bakomliggande grönt papper på glas samt bakomliggande hyllplan. Nertill med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Bredd 112, djup 45, höjd 207 cm.
Senare målat. Senare dörrhandtag. Troligen senare påsatt gröntpapper bak glas, med vissa avskrapade fält och repor. Ett hyllplan saknas. Slitage.