Även bla "Beskrifning öfwer Mo samt N:a och S:a Wedbo härader..." av Allwin, Jönköping 1857, "Shipwrecks and Tales of the sea", London 1860, "The Harbours of England" av Ruskin och Turner, London sent 1800-tal, "Black´s Pituresque Tourist of Scotland" Edinburgh. Olika typer av bokband.
Slitage, skador på några bokband. Ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.