TESERVIS, 35 delar, flintgods, "Grand", Arthur Percy, Gefle, modellen formgiven 1930.
Tekanna, sockerskål med lock, mjölkkanna, 10 tekoppar med fat, 12 assietter. Två tefat medföljer. Duvblå glasyr, delvis förgylld.
Bruksslitage. Krackelyr. Obetydliga nagg.