Benvit botten med stor polykrom medaljong, palmetter, blommor och växter. Mörkblå huvudbård med palmett-, växt- och blomranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador. Kortsidorna och en långsida med smärre skador.