Fanerat med masurbjörk. 3 brännvinspluntor av glas med slipad och etsad dekor, en med datering 1835. Längd 23. Bredd 13. Höjd 25 cm. Nyckel finns.
Flaskor med smärre slitage. Schatull med sprickor. 2 senare flaskor för stora för schatullet.