Även bla "Lolotte och Fanfan" I-II, av Ducray-Dumenil, Stockholm 1819, "Wuthering Heights and Agnes Grey" av Ellis and Acton Bell, I-II, Leipzig 1851, "Shakespeares Dramatiska arbeten" övers av August Hagberg, Lund 1861. Olika typer av bokband, bla hel- och halvfranska skinnband.
Slitage, några med skador, någon svit möjligen ej komplett, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.