Bukig form, olika faner, tre lådor, kallförgyllda metallbeslag, vit marmorskiva. Längd 101 djup 51 höjd 80 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Sprickor. Skiva med nagg.
Påskrift på insida " Tillverkad i Lindersberg år 1905 af Alfr. Lindström"