Spegelglas med rundad överdel och rikt dekorerat och genombrutet krön. Förgyllt trä och pastellage. Konsolbord med marmorskiva. Höjd ca 254 cm, bredd 71 cm, bordets djup 31 cm.
Slitage, skador, lagningar, kompletteringar. Pastellage med sprickor och skörhet. Lösa delar.