Gråmålat, tvådelat, dörrpar i under- resp. överdel, med uppsvängt krön. Bredd 99, djup 40, höjd 203. Nyckel finns.
Kompletterat, renoverat, senare bemålat. Slitage, smärre skador, en dörr lös.