Dekor i underglasyrblått i form av flodlandskap med pagoder. Såssnipor av olika modell, snarlika saltkar med medföljande saltspadar. Längd 15,5 rep 17,5 cm. Saltkarens längd ca 8,5 cm.
Ena såssnipan saknar öra, lagning. Kantskador, tillverkningsdefekter.