Grön melerad botten, geometriskt formad dekor i pastellfärger. Kvitto på 17.902kr från Atelje Tre Bäckar, daterad 880420 medföljer.
Obetydligt slitage, fläckar. Tillverkad utan fransar.
Tre bäckar, atelje och väveri, grundades av Agda Österberg 1939-40. Hon var konstnärlig ledare där fram till 1970-talets slut. Denna roll övertogs av Kerstin Persson, vilken behöll den tills all verksamhet upphörde där 2004.