3 konande bägare på rund fot, en av Nicolaus Justelius Eksjö 1800, två med otydliga mästarstämplar 1824 samt 1848. Höjd 15. Tallrikar 2 st Stockholm 1778, av av AS Wetterquist. Diameter 22. Två tumlare, ostämplade 1800-tal. Invändigt med porträtt av Karl XIV Johan. Diameter 6.
Bucklor. Skador. Repor och slitage.