Meissen

(Germany, 1710-)
Meissen
(Germany, 1710-)

MATSERVIS, 62 delar, porslin, Meissen, 1900-talets första hälft.

Dekor av blommor i blått. Förgylld kant. 18 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11 entrétallrikar, 11 assietter, 2 såsskålar, 2 karotter, fat, terrin med lock, 3 serveringsfat samt urna. Mattallrikarnas diameter 25 cm. Terrinens längd 33 cm. Urnans höjd 29 cm.

II sortering. Smärre bruksslitage.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.