SMYCKESSKRIN, silver, Karl Anderson, Stockholm, 1927. Totalvikt ca 1000 g.
Kvadratisk form, platta kulfötter och träinredning. 4 st uttagbara lådor. Längd ca 21, bredd ca 11,5, höjd ca 7.
Smärre slitage, repor. Skrinets träinredning inkluderas i totalvikt.