BORDSPENDYL, gustaviansk, sent 1700-tal-1800-talets början.

Bronserat trä. Fyra kolonner. Emaljerad urtavla. Nyckel och pendel finns. Höjd 43 cm.

Skador, delvis senare bemålning. Två lösa flisor medföljer. Glas för urtavla saknas. Ej funktionstestad.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.