Modell D med lock, dekor av stiliserade blad och girlander i grönt, sepia och blått mot ljusblå fond. Krönande lockknopp i form av kvinna vilande på exotisk frukttrofé. Invändigt signerad. Diam 34.
Vinbålen endast beställningsvara och tillverkad i ett fåtal exemplar. Denna färgställningen mycket sällsynt.
Obetydligt slitage.
Modellen utställd på Parisutställingen 1925.