Fanerad med fruktträ med fler träslag, inläggningar av listverk och bladverk samt vapensköld med dubbelörn. Bukig form, på svängda ben. Längd 99, djup 43, höjd 102 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Mindre skador, renoveringar och kompletteringar.
Gåva till föreståndare för kungliga trädgårdarna vid Tullgarn slott, samt trädgårdsdirektör vid Drottningholm slott, av drottning Viktoria av Sverige (1862-1930).