Stomme i mässing, uppfäst på vitmålad träplatta. Behängd med olikformade prismor, tre ljusarmar. Ej ursprunglig sammansättning. Höjd ca 86cm.
Slitage. Skador. Renoverad och kompletterad. Prismor saknas, befintliga med nagg samt delvis lösa. Senare uppfäst på platta.