Mahogny, löstagbar marmorskiva, mässingslister samt mässingsskodda fötter, utdragsskiva, dörrpar, låda. L 46 b 34 h 82. Nyckel finns.
Slitage. Senare beslag. Lister delvis lösa. Skiva med nagg och spricka.