OFFICERSUNIFORM samt SABEL + HATT, Kustartilleriet, Helsingborg. 1900-tal.
Mörkblått ylletyg, mässingsknappar, dekor av svart band. Sabel bär initialer F.J. Ej tillhörande hatt medföljer samt fodral till sabel. Jacka, längd från axel till ärmslut, ca 60 cm. Sabel, längd 110 cm.
Smärre slitage. Sabel med fläckar.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.