KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets slut.
Bland annat fanerad med mahogny. Konturerad skiva och sarg. Svängda, kopplade ben. Längd ca 74, bredd ca 37, höjd ca 80 cm.
Slitage. Fanérskador. Spricka/träbortfall på ena benets baksida. Maskstunget bakstycke.