BOKSKÅP, nyrenässans. 1800-talets andra hälft. Joseph Svensson i Malmö 1880-tal, mästarprov.

Glasat dörrpar med riklig intarsia, svärtade delar, lösa hyllplan, löstagbara kröndelar, svarvade fötter. Bredd 117, djup 45, höjd 220. Brev medföljer. Nyckel finns.

Smärre listdelar saknas, bruksslitage.

Provenance

Handlaren Carl Gleerup i Malmö.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed